Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu İstanbul

Burun çevresinin iki tarafında yer alan kanatlardan başlayarak ağız köşesine kadar ilerleyen oluk bölümüne “nazolabial” adı verilmektedir. Doğal koşullarda bebeklerde görülen bu oluk biçimindeki çizgi yaşlılığa bağlı olarak belirginleşmektedir. Bu çizginin belirginleşmesi nedeniyle kişiler sıklıkla bu çizgi üzerine dolgu işlemi yaptırmaktadırlar bu dolguya “nazolabial dolgu” denilmektedir.

Ağız çevresindeki bu derin oluklar kişide yorulmuş ve asık bir yüz ifadesine neden olsa da aslında bu çizgiler kollajenin yıpranması, yatış pozisyonu,yağ dokusu kayıpları  nedeniyle oluşan çizgilerdir. Bu çizgiler gülerken derin bir hal aldığı için gülünmese de belli olmaktadır.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nedir?

Bu uygulama uzman doktorlar tarafından nazolabial adı verilen bölümdeki oluk şeklindeki çizgilerin hyaluronik asit ile doldurulması işlemidir. Kullanılan hyaluronik asit, vücutta yıkıcı bir etki yapmayan madde olup enjekte edildiği dokuların ve hücrelerin içine sıvı gitmesini sağlayarak b bölgenin canlı ve dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Nazolabial Dolgu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Dolgu işlemlerinde kullanılan hyaluronik asit normal koşullarda da insan vücudunda bulunduğu için uygulama yapılan kişi üzerinde herhangi bir yan etki yapmamaktadır. Operasyon sonrası iğne işleminden dolayı uygulamanın yapıldığı bölgede şişme, kızarma vb. durumlar görülse de kısa süre içerisinde bu durumlar geçicidir. Yapılan dolgu işleminin mimik kaslarında herhangi bir kısıtlayıcı etkisi bulunmadığı için yüzde mimik kaybı söz konusu olmamaktadır.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dolgu işlemi gerçekleştirilmeden önce uzman doktor tarafından işlem yapılacak bölgede uyuşturucu kremlerle ya da lokal anestezi yapılarak kısa süreli uyuşturma işlemi yapılmaktadır.

Uyuşukluk hissi oluştuktan sonra doktorunuz dolgu maddesini içerisinde hyaluronik asit bulunan iğne ile işlemin yapılacağı bölgeye maddeyi enjekte ederek çizgileri ortadan kaldırmaktadır. Uygulama esnasında işlem yapılacak bölgeye verilecek olan dolgu maddesi ve asit miktarı çizgilerin derinliğine göre değişmektedir.

Dolgu işlemi alanında uzman doktorlar tarafından yapılması halinde 20-30 dakikada yapılabilmektedir. İşlem genelde iki seansta gerçekleştirilmekte olup ilk seansta dolgu maddesinin yarısı ikinci seansta ise bölge kontrol edilerek ve dezenfeksiyon sağlanarak diğer yarısı dolgu yapılacak alana enjekte edilerek çizgi kapatılmaktadır. İlk seansta dolgu yapılıp bitirilebilse de kişi dolgu maddesini hissedeceği için rahatsızlık duyacaktır. Bu nedenle işlemin iki seansta yapılması önerilmektedir. Operasyon sonrası kişi günlük yaşamına hemen adapte olabilmektedir.

Nazolabial Dolgu Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrası ilk 5-10 saat kozmetik ürün kullanılmamalıdır. İşlemin yapıldığı gün ve bir sonraki gün ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ayrıca uygulamanın yapıldığı ilk 2-3 gün cilt üzerine asitli ürünler temas ettirilmemeli ve uygulamayı takip eden 10 gün boyunca buhar, sıcak su, spa, sauna vb. uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Kimlere Yapılamaz?

Bu işlem, hamilelere, bebek emziren annelere, kanser hastalarına, alerjik hastalığı olanlara, diyabet hastalarına ve bağışıklık sistemi hastalığı bulunan kişilere kesinlikle yapılmamaktadır. Dolgu işlemleri uzman doktorların onay verdiği kişi/kişilere uygulanabilmektedir.

Nazolabial Dolgu Uygulamasının Kalıcılık Süresi Nedir?

Bu dolgu işleminin etkisi 2-3 gün içerisinde görülmekte olup kalıcılığı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 9-18 ay boyunca kalıcı olabilmektedir. Uygulamanın kalıcılık süresi hyaluronik asit uygulamasına bağlı olmakla birlikte kişiden kişiye değişmekte ancak en az 9 ay boyunca kalıcılığı ve etkisi görülebilmektedir.

Randevu Alın!
Call Now Button